sobota, 18 stycznia 2014

DIY Transfer na drewno przy pomocy medium. Prezent na Dzień Babci i Dziadka :)


Dzień Babci i Dzień Dziadka już wkrótce i warto pomyśleć o prezentach :) Może drewniane serce ze zdjęciem wnuczka lub wnuczki? Bardzo łatwe do wykonania, może być pamiątką na lata. Można wykonać razem z dzieckiem. Pięciolatek, z pomocą dorosłego, da radę zrobić taki prezent.

Na drewno, przy pomocy medium, możemy przenieść każde zdjęcie. Jedyny wymóg - musi być wydrukowane na drukarce laserowej.
Należy pamiętać o tym, że obrazek przeniesie się w odbiciu lustrzanym. Jeżeli chcemy umieścić na nim napis lub liczbę, musimy wydrukować wzór w odbiciu lustrzanym (ustawiamy to w opcjach drukowania).

Co będzie nam potrzebne:
- drewniane serce (lub jakikolwiek kawałek drewna o dowolnym kształcie; pamiętajmy tylko, by dopasować do niego wydruk)
- farba akrylowa (biała lub w odcieniu bieli)
- pędzel
- gąbeczka
- medium do transferu (ja używałam medium firmy Cadence - 8zł za 70ml)
- plastikowa koszulka na dokumenty
- lakier lub klej do decoupage z verniksem
do uzyskania efektu postarzenia:
- bitum
- terpentyna
- gąbeczka
- ściereczka bawełniana lub ręczniczek

Drewniane serce, farbę akrylową, medium do transferu, klej do decoupage, bitum oraz terpentynę dostać można w dobrych sklepach plastycznych oraz w sklepach z produktami do decoupage.

Zaczynamy!

Obie strony serca malujemy farbą (ja używam białej Śnieżki Eko).2. Po wyschnięciu farby (trwa to ok.30 min.), przy pomocy medium, przyklejamy obrazek.


Dość grubą warstwę medium nanosimy przy pomocy pędzla i od razu przyklejamy obrazek (wydrukiem do drewna).


Przy pomocy koszulki mocno dociskamy, by pozbyć się pęcherzyków powietrza.
Pozostawiamy na min. 12 h do wyschnięcia.


Po tym czasie, przy pomocy gąbeczki lub pędzla, moczymy mocno papier tak, by ujrzeć wzór.


Następnie zaczynamy usuwać papier, delikatnie rolując go palcem.


Osuszamy ręcznikiem papierowym, znów moczymy i rolujemy. Robimy to kilka razy, aż do momentu oczyszczenia obrazka z pozostałości papieru.


Lakierujemy. Ja używam lakieru Vidaron (do kupienia w marketach budowlanych w dużych puszkach). Można do tego celu użyć kleju do decoupage z verniksem. Czekamy aż lakier wyschnie.


Postarzanie

Uważam, że dodaje pracy charakteru, sprawia, że jest bardziej vintage ;) Nie trzeba używać do tego celu bitumu, wystarczy ciemna farba akrylowa (nakładana metodą "suchego pędzla"). Ja jednak bardzo lubię bitum i według mnie jest opcją najtańszą (jest bardzo wydajny). Przed użyciem bitumu praca MUSI BYĆ POLAKIEROWANA. Do rozcierania bitumu i poprawek używa się terpentyny. Jeżeli nie polakierujemy pracy, rozpuści nam się farba.

Bitum nanoszę gąbeczką na krawędzie pracy, następnie ręczniczkiem delikatnie zamoczonym w terpentynie rozcieram go na całą pracę.


Polecam polakierować powtórnie.

Drugą stronę możemy pozostawić pomalowaną farbą, lub również zrobić transfer (może z innym zdjęciem?).

Dodajemy wstążeczkę i gotowe :)

1 komentarz: